Nedávno zemřel fenomenální polský herec a vzácný člověk Andrzej Wajda. Jeho posledním filmovým počinem byl film „Člověk naděje“ o Lechu Walesovi, který jetak jako Václav Havel spojený s pádem totality ve střední Evropě.
Tento příběh je prospěšné znát, abychom si uvědomili, že naše cesta k demokracii nezačala až 17. listopadu 1989.
Film vlastně přibližuje rozhovor italské novinářky a Lecha Walesy, kdy Lech novinářce nabízí pohled zpět, popisuje události a břitce a místy samolibě komentuje určité situace i sám sebe.
Člověk naděje
Lech Walesa – dělník z Gdaňských loděnic, disident a ikona hnutí Solidarita. Wajda nedělá z Walesy hrdinu, ale snaží se o to, aby Walesu popsal objektivně a bez morálních příkras. Jeho snaha je natolik poctivá, že sám Walesa se po polské premiéře vyjádřil, že tak moc ješitný přece není, načež jeho syn řekl: „ale ano Robert Więckiewicz (představitel hlavní role) tě zahrál skvěle.“
Tak trochu katolický šovinista, který zplodil 8 dětí a nechal v tom manželku samotnou. Zatímco on dělal politiku, jeho manželka Danuta vychovávala děti, starala se o domácnost a obsluhovala disent skoro neustále nestěhovaný u nich doma. Není bez zajímavosti, že naši svobodu do jisté míry spoluvytvářely takové okolnosti jako trpělivost hodně nazlobené manželky a ješitnost muže, kterého bavilo být vůdcem lidu.
Jako prezident se Lech Walesa moc nepředvedl, jako bojovník proti totalitě byl úspěšnější a svým charismatem katolického člověka z lidu dokázal strhnout obrovské davy. Samozřejmě toto by patrně nebylo možné nebýt podpory tehdejšího papeže Jana Pavla II.
Film reflektuje skutečnost, že dějiny vytvářejí obyčejní lidé, kteří nejsou žádné ikony a člověk se nemůže schovávat za to „já na to nemám“ „já nemám dostatečný morální kredit“ „já nemám dostatečné vzdělání“, ale někdy bez ohledu na svou nižší způsobilost má člověk dělat to, co je třeba v danou dobu udělat, nedělá-li to někdo jiný a v nejlepším případě se na to někdo schopnější nebude moci dívat a začne to dělat lépe, ale podstatné je, aby se věci daly do pohybu.