Absinth

Absinth je opravdu silný alkoholický nápoj, který se vyrábí z pelyňku, anýzu a fenyklu. Pro vysokou koncentraci alkoholu a psychotropního thujonu je dodnes v některých zemích zakázaný, v Evropské unii však již je povolen. Jedná se ovšem o ty druhy, které obsahují maximálně 35 mg thujonu na kilogram. Dříve byla tato hodnota i trojnásobná. Celosvětově je známo více než 200 lihovarů vyrábějících tento nápoj. Jeho ceny se pohybují od pár set stokorun až po absolutní špičky oboru, jejichž produkty nalezneme v cenové sféře i několika tisíců.

swag-4773439_960_720

Absint, absinth nebo též absinthe má přírodní zelenou barvu, některé druhy ale mohou být také bezbarvé. Často se označuje přezdívkou zelená víla. Můžeme jej rozdělit na dva hlavní druhy – francouzský a východoevropský. Za „pravý“ bývá považován první jmenovaný, který se vyrábí máčením svaté trojice (jmenované byliny pelyněk, anýz a fenykl), případně i dalších bylin (badyán, meduňka či třeba yzop lékařský) do alkoholu, jeho následné destilaci a barvení. Východoevropský, někdy též český nebo bohémský vynechává některé bylinné složky, místo destilace se filtruje, čímž získá oproti těm pravým skutečně hořkou chuť.

Protože se jedná o opravdu silný alkoholický nápoj (obsah alkoholu se pohybuje kolem 70 %) hořké chuti, spíše než samotný si jej můžeme vychutnávat zředěný vodou v poměru 1:2 nebo 1:4, další možností jsou koktejly.

absinthe-4218874_960_720

Ve světě se podává formou zvanou louche. Jde o takový postup, kdy je alkohol ve skleničce, přes kterou je položena děravá lžička s kostkou cukru, přes nějž se pomalu (někdy i po kapkách) přilévá voda. Jak se voda vlévá do absinthu, dochází k estetickému úkazu, kdy se nápoj mění do mléčného zabarvení. Češi pak vyznávají další z metod popíjení, která je velmi podobná té předchozí. Ovšem s tím rozdílem, že se kostka cukru nechá nasáknout absintem, zapálí se a zkaramelizovaný cukr začne odkapávat do sklenice. Výsledná barva nápoje se změní ze zelené na jantarovou.