
– Upozornit by vás měla už velká písmena v nadpisu, což není úplně standardní otisk seriózní novinařiny.
– Titulek jako takový je velmi křiklavý a člověk touží dozvědět se více. Po jeho rozkliknutí ale často přichází zklamání, jelikož samotný článek je úplně o něčem jiném, než vnadil titulek.
– Pokud si nejste jisti, že server, na které zrovna článek čtete je důvěryhodný, zkuste se podívat, jestli se na něm nenacházejí odkazy na zdroje ze zahraničí. Pokud ano, a tyto zdroje pochází ze serveru, který je brán jako dezinformační, s největší pravděpodobností je dezinformací i článek, který jste zrovna četli.

– Velice dobrým ukazatelem je i autor článku. Standardně se na zpravodajských server, které patří mezi takzvaně věrohodné, novináři podepisují celým jménem. Pokud je tam pouze nějaký pseudonym, či dokonce chybí jakýkoliv podpis, jedná se nejspíše o HOAX. Novináři se totiž obvykle za svou práci nestydí. Naopak, rádi se pod ní podepíší.
– Velmi významným faktorem je také datum. Mnohdy můžete narazit na sice pravdivý článek, který se však vztahuje k úplně jiným věcem, které se staly třeba i deset let zpátky a nemají tak s aktuálním děním nic moc společného.
– Působí-li zpráva na první pohled nevěrohodně a zároveň ji nepotvrdila žádná důvěryhodná média, jedná se s největší pravděpodobností hraničí s jistotou o další falešnou zprávu.